Romantyzm po węgiersku

Decydując się na wzięcie udziału w Salomon Ultra Trail wiedziałam jedno: to będzie PRZYGODA!

Wyjątkowa, jedyna i niepowtarzalna. Próba sił, zmierzenie się ze swoimi słabościami i test partnerstwa, bo biegliśmy razem. To wszystko gdzieś cały czas pętliło mi się w głowie. Na każdym treningu odhaczałam w swojej głowie poszczególne punkty na mojej wymyślonej liście. A zapomniałam o jednym!

To nie tylko przygoda ale okazja do poznania NOWEGO miejsca do którego, gdyby nie bieg, nigdy byśmy się nie wybrali! Tak poznaliśmy SZENTENDRE!

Romantyczne miasta: Paryż czy Wenecja? A może obecnie bardzo popularny kierunek Porto?  Poczuć ten wyjątkowy, romantyczny klimat miasta. Ciepłe wieczory, wąskie uliczki i klimatyczne knajpki wypełnione po brzegi do późna.

Ty w letnie sukience, on w lnianej koszuli. Pijecie wino, wokół otula was szum wody i fado. Patrzycie sobie głęboko w oczy. Klasyka gatunku. I choć świadomie nie szukaliśmy takiego klimatu to właśnie w tym węgierskim miasteczku, poczułam się jak  na romantycznym wyjeździe w sródziemnomorskiej miejscowości!

dav
Szentendre nad Dunajem

Szentendre to miasteczko położone w północnej części Węgier nad Dunajem, oddalone niewiele bo około 20 km od Budapesztu. My przyjechaliśmy do stolicy Węgier dzień wcześniej i stamtąd dojechaliśmy kolejką do Szentedre. Wysiadając na malutkiej stacji kolejowej, pomyślałam sobie Uuuuu taka maleńka mieścina, co my tu będziemy robić w tyle dni? Jakże się myliłam!

dav
Rynek w Szentendre

Słowo które najczęściej przychodzi mi do głowy, oddające aurę tego miejsca to UROCZE. Szentendre jest urocze. Jest takie jak wszystkie popularne, romantyczne śródziemnomorskie miejscowości. A nawet jeszcze lepsze! Dlaczego? Poniżej moja subiektywna lista powodów, która sprawiła, że to miejsc dla mnie stało się wyjątkowe i dla mnie jest lepsze od popularnych, lansowanych w biurach podróży i na instagramie eurpejskich kierunków!

5 powodów dla których Twój wyjazd do Szentendre, będzie bardziej satysfakcjonujący niż w popularnej, modnej nadmorskiej miejscowości!

 1. Zdecydowanie bliżej!

Dojazd do Budapesztu nie stanowi większego problemu w zależności od budżetu i preferowanej wygody dojedziecie busem, pociągiem czy samochodem. Jeśli lubicie opcję tanie podróżowanie jak my, to polecamy Wam przejazd Flixbusem. Czasami możecie trafić na świetne okazje w postaci biletu do Budapesztu za 5 zł! Tak, to możliwe 🙂 Trzeba tylko to sprawdzać!

2. Atrakcyjne ceny!

Węgry są też dla nas atrakcyjne ze względu na ceny. To nie są ceny z Wenecji czy Porto, a mniej więcej wyjazdu do mniejszej turystycznej miejscowości w Polsce, więc wasza ksieszeń nie odczuje tego  tak bardzo, a aura, atrakcje no i zagranica jest! Waluta obowiązująca to forinty HUF ( skrót pochodzi od angielskiej nazwy hungariant forint).Węgrzy nie wprowadzili denominacji dlatego nie przestraszcie się jak zobaczycie że kilogram bananów kosztuje 429 HUF, bo to mniej więcej 6zł.

 

3. Brak tłumów!

Miasteczko nie jest oblężone przez turystów. Turyści są ale bez tłumu. To ważne. Najbardziej romantyczny wypad mogą popsuć wszędzie wędrujące tłumy i kolejki. Kolejka do knajpy, kolejka do kasy, kolejka po lody i tak gdzie się nie obrócisz. To męczy, a my przecież jedziemy żeby od tego miejskiego zgiełku odpocząć!

dav

dav

DSC_0025_6

Wzdłuż promenady  po lewej stronie, co widać na zdjęciu na całej jej długości znajdują sie knajpki. Kuchnia węgierska, grecka, włoska i serbska. Na co tylko masz ochotę. Możesz usiaść, bez kolejki i czekania by chwilkę później delektować się swoją potrawą, KONIECZNIE popijając węgierskim winem.

dav
Klimatyczna kanjpka na głównej ulicy niedaleko głównego placu

4. Różnorodność terenu

Szentendre ma bardzo dużo do zaoferowania swoim gościom. Dlatego, że niezależnie co lubisz robić i jak spędzać czas na urlopie, możesz odkryć w tym małym, węgierskim miasteczku coś dla siebie. Trasy rowerowe, plaża, łódka, trekking czy zwiedzanie galerii i muzeów. Znajdziecie tutaj miejsce i warunki na to wszystko.

Szentendre otoczone jest pięknym, zielonym terenem i pagórkami, które idealne sprawdzają się na dłuzsze spacery czy bieganie w terenie. Sami sprawdziliśmy!

7678629913653760321

1638845417339062833

dav

5. Lokalne produkty i  hand-made

I coś co mnie urzekło najbardziej. Każdy sklepik, to oferta tego, co Węgrzy mają najlepsze. Ich lokalne i sztandarowe produkty, tak wyeksponowane, że każdy wracając z Szentendre na zawsze zapamięta WĘGRY to PAPRYKA, WĘGRY to WINO. Wiszące papryczki, bycza krew, tokaj i węgierskie salami. Wszystko polecam, szczególnie wędzona papryczka kupiona właśnie tam już na stałe zagościła w mojej kuchnii.

DSC_0004_5(1)

hdr
Papryczki

W sklepikach znajdziecie również haftowane serwetki, obrusy i poduszki. Piękne!

dav

Namówiłam?

Do następnego!

Ola

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: