Dzielnica anarchii-Metelkova Mesto

Będąc w Lublanie i przeglądając mapę atrakcji do zobaczenia moją uwagę przykuła ulica Metelkova. Zachęcił mnie opis o wolności i swobodzie artystycznej.

Tutaj, wynikało z opisu jako artysta, możesz wszystko! Wyrażać swoje myśli i natchnienie w dowolnej formie. Szybka myśl po kilku dniach zwiedzania kościołów Oooo w końcu coś innego! Idziemy!

mde

Sztuka ulicy czyli misz masz

Totalna swoboda. Wszystko, znajdziecie tam dosłownie wszystko. Polecam zatrzymać się na dłuższą chwilę, bo im większą uważność poświęcicie temu miejscu, tym więcej bogactwa uchwycicie. Mam wrażenie, że im dłużej tam byłam, tym więcej dostrzegałam kontrastów, kreatywności i mieszanki wybuchowej sztuki ulicy!- Ooo to nie taki zwyczajny rower.

IMG_20180524_110841.jpg

I strachu, czułam się jak w zakazanej dzielnicy! Zobaczcie sami!

hdr
Gdzie jest Wally? Przyjrzyjcie się 🙂
dav
Dama

dav

dav

dav
Halo?  To Hiszpania?
dav
To zrobiło nam mnie ogromne wrażenie!

IMG_20180524_110739.jpg

 

dav
Wszystko!

IMG_20180524_110356.jpg

Zielono mi i spokojnie…

Rzeczywiście artyści czują się tutaj swobodnie. To duży kontrast do tej czystej, zielonej i zadbanej stolicy Słowenii.  Segregacja śmieci dostępna wszędzie w ładnych! [sic!] koszach komponujących się zarówno w współczesną urbanistyczną estetykę miasta jak i tą zabytkową. I zieleń, dużo zieleni, która jest obecna nawet w ścisłym centrum, parki, czysta rzeka Lublianica…to powody dla których Lublana otrzymała nagrodę Zielonej Stolicy Europy. To bardzo rzucało mi się w oczy, zwłaszcza po brudnym, ale dla mnie nadal najpiękniejszym, Budapeszcie.

IMG_20180524_111311.jpg
Kosze do segregacji śmieci- musiałam je Wam pokazać!

Kiedyś…

Metelkova okazuje się bardzo ciekawą i bogatą w wydarzenia dzielnicą! Tutaj dużo się działo! To byłe koszary jugosłowiańskiego wojska i tereny więzienia. Najpierw jednak były to koszary wojska austriackiego, jeszcze za czasów istnienia Austro-Węgier, później po II wojnie światowej teren zajęły wojska jugosłowiańskie.

W 1991 roku tereny dzisiajszej Chorwacji i Słowenii zostają odłączonej od Jugosławii. Słowenia zaczyna funkcjonować jako samodzielny kraj, a na Metelkovej powstaje inicjatywa, aby z byłych koszar wojskowych stworzyć Centrum Kultury Alternatywnej. Z czasem inicjatywa zrzeszała grupy artystyczne i niezależnych twórców, a także uzyskała poparcie gminy miasta Lublana. Do czasu, ponieważ budynki groziły zawaleniem i wbrew wcześniejszym zobowiązaniom miasto rozpoczęło wyburzanie koszar. To wywołało bunt, zajęto pozostałą cześć Metelkovej i sprawnie rozwijano sztukę alternatywną. Pomimo braku legalności i ciągłym nalotom policji, w  tym czasie odbyło się tam ponad 200 imprez kulturalnych!

Dopiero rok 1995 przyniósł zmiany..  prezydenta miasta i podjęcia próby uporządkowania spraw z Metelkovą. Budynki pozostawione w strasznym stanie zostały tylko częściowo odremontowane przez miasto, reszta to dobrowolna i charytatywna  praca artystów i ludzi wspierających sztukę ulicy.

hdr
Napis na prześcieradle sugeruje, że historia toczy się dalej…

dav

 

IMG_20180524_110231.jpg

 

IMG_20180524_110251(1).jpg
Funkcjonująca obecnie galeria sztuki

 

Teraz

Dzisiaj funkcjonują tam galerie sztuki, pracownie artystyczne i bary, w tym dla mniejszości seksualnych, czytelnie i kluby myśli anarchistycznych. Wyjątkowa przestrzeń na mapie Lublany, jak widać nadal pozostała dzielnicą wolności, nie tylko artystycznej!

Warto zobaczyć!

Do następnego!

Ola

One thought on “Dzielnica anarchii-Metelkova Mesto

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: