Nawiedzone miejsce w Polsce- zwiedzane nocą!

Na świeżo, spontanicznie, chwilę po powrocie z nocnego zwiedzania, chcemy się z Wami tym podzielić! Bo sami jesteśmy zaskoczeni, jak pozytywne to było doświadczenie! Nocne zwiedzanie to fantastyczna rzecz! Aż dziw, że byliśmy dopiero pierwszy raz.

Bez planu-najlepiej

Na nocne zwiedzanie Zamku Czocha wygrałam bilety w konkursie. Spróbowałam, bo nie mieliśmy żadnego konkretnego pomysłu na ten weekend. Ku mojemu zaskoczeniu 🙂 Wygrałam! Sami raczej nie zdecydowalibyśmy się na zwiedzanie zamku nocą. Owszem, mieliśmy w planach zobaczyć ten „najstraszniejszy ze strasznych” zamek w Dolnośląskim, ale plan przewidywał raczej jednodniową wycieczkę w bliżej, nieokreślony weekend. Wyszło zupełnie inaczej!

download_20180804_115047

Początek i duchy

Zamek Czocha położony w Suchej, w gminie Leśna, powstał w latach 1241-1247 na rozkaz czeskiego króla Wacława i jego żony Przemyślidy.

Zamek jest nawiedzony warto o tym wiedzieć wybierając się do miejsca, gdzie tajemne moce rządzą. Krążą legendy o Białej Damie-Gertrudzie, płaczu niemowlęcia i Studnii Niewiernych Żon. Celowo nie opisuję legend, bo tego warto się dowiedzieć właśnie podczas zwiedzania.

Ciągle nieodkryty..

Mimo, że od 1996 roku zamek funkcjonuje jako ośrodek hotelowo-konferencyjny z możliwością zwiedzania, nadal jest miejscem nieodkrytym! Otóż okazuje się na przykład że w znalezionych planach zamku, z czasów ostatniego przedwojennego właściciela Ernesta Gustchowa, zamek posiadał około 30 podziemnych korytarzy. Obecnie wiemy o istnieniu tylko ponad dwadziestu! Ciągle jest wiele, nierozwiązanych zagadek, przejść i pytań, które zadają sobie historycy-badacze Zamku Czocha, niestety nadal pozostają bez odpowiedzi. Dlaczego tak jest?

Po II wojnie światowej zamek został ograbiony przez Rosjan i miejscowych szabrowników. W kolejnych latach pozbawiony właściciela i opieki, powoli ulegał dewastacji, w 1952 roku stał się Wojskowym Domem Wczasowym- na ten czas zamek znika z map-zostaje utajniony, a to nie jedyna zmiana. Przejścia zamurowano, zlikwidowano zabytkową kaplicę, która stała się magazynem na żywność. Tak jest do dnia dzisiejszego. Obecnie zamek jest własnością Wojska Polskiego. I to rodzi problemy, badacze wiedzą gdzie, jak i czego szukać. Niestety biurokracja wszystko hamuje i wiele jeszcze odkryć dopiero przed nami…

Teraz

Obecnie zamek tętni życiem! A nocne i dzienne zwiedzanie to nie jedyna atrakcja, chociaż ciesząca się dużym zainteresowaniem. Przewodnik, który nas oprowadzał opowiadał, że w tegoroczną majówkę było tak duże zainteresowanie, że turyści kupowali bilety z dwugodzinnym wyprzedzeniem, czyli kupując bilet wiesz, że  “załapiesz się” dopiero na kolejną turę. Średni czas oczekiwania około 2.5 h! Ale można zatrzymać się tutaj na dłużej, obecnie zamek jest również hotelem. Piękna komnata ze słynną zapadnią* jest dostępna za bagatela 980 zł za noc.

Hogwart w Polsce- Tak, istnieje!

W okresie wakacji i ferii organizowane są Szkoły Czarodziejów. A Zamek Czocha przemienia się na ten czas w Hogwart. Jeśli macie w swoim otoczeniu fana Harrego Pottera to taki turnus jest nie lada gratką. Podobno niezapomniana przygoda, wiernie oddająca klimat książki. Wszystko zaczyna się od uroczystej kolacji i Tiary Przydziału. Uczniowie przenoszą się w świat magii i niecodziennych zajęć. Niektóre tytuły zajęć to: wróżbiarstwo, studnia zaklęć czy historia magii i Magów! Każdy Czarodziej otrzymuje niezbędne wyposażenie jak różdżkę czy szatę.

Coś się kreci- filmografia na Zamku Czocha

Zamek często zamienia się w plan zdjęciowy. To właśnie tutaj kręcono sceny do filmów: Gdzie jest generał?, Wiedźmin, Fabryka Zła i seriali: Tajemnica Twierdzy Szyfrów, Święta Wojna czy Pierwsza miłość.

Zwiedzanie nocą

Jeśli dotarliście aż TUTAJ, to teraz nagroda! relacja z nocnego zwiedzania!

Godzina 22.00 Hol w Zamku Czocha

W holu, podczas czekania na przewodnika, kłębi się tłum. Naprawdę! Tłum ludzi, całe rodziny z dziećmi. Już po tej frekwencji zaczynam się zastanawiać, czy moje wyobrażenia krótkiego, przewidywalnego zwiedzania były trafne? Chwilę po 22.00 zaczyna się SPEKTAKL, słyszymy donośny głos przewodnika, który żegna się z nami, dopiero ponad trzy godziny później!

Dotknąć historii

Lubię zwiedzać zamki, dotknąć namacalnie historii. Jeszcze bardziej lubię być do takiej podróży w czasie przygotowana, wtedy mogę więcej z tej podróży ” wyciągnąć”.  Wiem o czym mówi przewodnik, łącze fakty, tworzę w swojej głowie spójny obraz epoki do której wędruję. Wiem jednak, że bez takiego przygotowania słuchanie przewodnika, dla którego przedstawiane fakty są oczywiste, mogą nie być interesujące. Ja tak mam, po chwili odpływam, tracę wątek i……jestem znudzona. Słysze już dobrze znany mi głos w mojej głowie: tracimy czas, trzeba lecieć dalej Jeśli macie takie doświadczenia, to musicie koniecznie spróbować zwiedzania nocą! Tutaj, nie ma nudy!

Zwiedzanie nocą

Polecam, polecam, polecam! Ani przez chwilę nie czułam znużenia! Myślę, że podobnie powiedzieliby najmłodsi uczestnicy, a to już poważna rekomendacja! Dla rodziców z dziećmi 5+, polecamy! Widzieliśmy twarze dzieci, które z błyszczącymi oczami i wypiekami na twarzy, słuchały przewodników. Czekając na możliwość zadania pytania: Dlaczego? Dlaczego?

Sekret?

To przede wszystkim dodatkowe atrakcje. Wkomponowane w trakcie zwiedzania walki rycerzy, picie miodu, a nawet wywoływanie duchów. I  ogromna zasługa przewodników, trzech panów, którzy lubią to co robią! Są wyśmienici! Tonacja głosu, gra aktorska, humor i wybrane przez nich anegdotki sprawiły, że ja cały czas się śmiałam i czułam to podekscytowanie wśród uczestników: Co będzie dalej?

Koniecznie spróbujcie DOTKNĄĆ historii!

Nic więcej nie zdradzam, nie chcąc Wam psuć zabawy!

Dodaję tylko parę zdjęć na zachętę!

 

 

Do następnego!

Ola

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: