Góra, która miesza ludziom w głowach-Masyw Ślęży

Masyw Ślęży- to góra, która rozpala gorące dyskusje wśród historyków, naukowców, miłośników sztuki i poszukiwaczy skarbów [sic!}. Dlaczego? Rozpraw i teorii na temat Ślęży, ukrytego skarbu i rzeźb, które napotkasz, wdrapując się na górę, jest tysiące.

Która jest prawdziwa?

Nie wiemy!

Dwie teorie powstania Masywu, który nie daje ludziom spać! Masyw, pobudza wyobraźnie, jest tajemniczy, a ciągle pojawiające się nowe teorie ukrytego skarbu tylko je podsycają, sprawiajac, że chcemy choć przez chwilę, sami stać się okrywcą i dołożyć swoją cegiełkę do historii Ślęży.

Od początku..

Legenda głosi że masyw powstał z ogromnej bitwy rozegranej miedzy Dobrem, a Złem. Zło zaciekle walczyło i walka była okrutna! Dobro w postaci Aniołków miotało Złem w jedno miejsce! W ten sposób na płaskim terenie, powstała góra-usypana ze zła- dziś nazywana Ślężą! A więc, pod Ślężą jest piekło!

P1250077.JPG

IMG_20180923_131733.jpg

Ale jest też inna, bliższa nauce. 350 milionów lat temu kiedy wszędzie było morze, doszło do procesu krystalizacji magmy. I to z niego powstał Masyw Ślęży. Absolutnie wyjątkowy, bo jedyny taki w Polsce! Ślęża jest największym skupiskiem ofiolitowym w Polsce. Ofiolit to skała magmowa, która powstała w wyniku krystalizacji/ zakrzepnięcia magmy.

Kult pogański?

Jednak nie sposób powstania, a rzeźby wywołują najwięcej gorących dyskusji wśród historyków. Rzeźby, które napotkasz podczas wędrówki przypominają zwierzęta (?) Niektórzy twierdzą, że  nawiązują jeszcze do czasów pogańskich i były obiektem kultu, jeszcze inni donoszą, że są to porzucone, nieudane próby rzeźbiarzy, którzy tworzyli rzeźby do wrocławskich kościołów. W okolicy jest kilka kamieniołów, co ma potwierdzać tą teorię.

Tajemnice, domysły, legendy, teorie, kłębią się nad Ślężą jak mgła w pochmurny dzień. A to nie koniec…

P1250093.JPG

Ukryty skarb!

Od kilku lat pojawiają się informacje o ukrytym skarbie, głoszone przez zapaleńców i poszukiwaczy Złotego pociągu. Według nich w 1945 roku Niemcy, którzy uciekali z Wrocławia, mieli właśnie tam ukryć swoje złoto.

I są tacy, którzy nadal go szukają! Teoria była na tyle rozpowszechniania i wzbudzała tyle emocji, że 2013 roku naukowcy z Uniwersytety Wrocławskiego, zbadali teren góry georadarem. Niestety obecności złota badanie nie wykazało. Ale to nie ucisza zapaleńców i poszukiwaczy. Teorie się mnożą, a chętnych do organizowania poszukiwań nie brakuje.

P1250083

Ślęża ma swoje tajemnice, a każdy z nas ma w sobie odkrywce! Wybierając się na Ślężę pobędziecie z naturą, ale przede wszystkim dotkniecie tajemnicy!

Owocnych poszukiwań historii, i nie tylko Wam życzę!

Do następnego!

Ola

 

Żródła:

https://www.radioram.pl/articles/view/34301/Pociag-do-historii-Sleza-gora-co-miesza-ludziom-w-glowach-POSLUCHAJ

 

 

 

 

 

 

One thought on “Góra, która miesza ludziom w głowach-Masyw Ślęży

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: