Kraina Wygasłych Wulkanów

Wyobraź sobie ciemną, spowitą mgłą- krainę. Mgłę, która o różnych porach dnia, przybiera różne barwy. Spektakl kolorów rozpoczynający się od  ciemno zielonego przechodzący w szarość, by na końcu przybrać kolor nocy.

Wyobraź sobie, krainę z buchającą lawą wypływającą z ogromnych czopów wulkanicznych. A gdzie okiem sięgniesz widać wielką, niekończącą się wodę. Nie ma ludzi, nie ma domów ani bilbordów reklamowych.

Wsłuchaj się, a usłysz syk. Syczenie pracujących wulkanów i buchającej lawy. A gdy wsłuchasz się jeszcze mocniej i w skupieniu, na pewno usłyszysz jak wypływająca lawa trzeszczy, wypływa wżerając się w ziemię i formując kolejną warstwę skorupy, która zostanie tu już na zawsze. Kurz i pył, ze zmęczenia, powoli opada. Odłania się.

Wyobraź sobie taką krainę…Krainę spowitą mgłą. Krainę Wygasłych Wulkanów.

Widzisz ją?

Zapytasz: Jak daleko muszę wyjechać by ją zobaczyć ?

Nie tak daleko jak sądzisz…

Po raz pierwszy przeczytałam o nich w jakimś magazynie, nie mieszkaliśmy wtedy jeszcze we Wrocławiu. Przynaję sama, nazwa bardzo mnie zaintrygowała. Wulkany? W Polsce? To nie Teneryfa, Włochy Norwegia czy Islandia?

Gdzie ich szukać?

Góry i Pogórze Kaczawskie to pasmo górskie położone na Dolnym Śląsku, w północno- zachodniej części Sudetów. Ułożone po między Złotoryją, Jelenią Górą, a Jaworem. Dzięki temu dojazd z różnych stron Polski nie stanowi problemu.

Wulkaniczna przeszłość

Góry i pogórze to pozostałości po aktywnych wulkanach w różnych fazach, sprzed 500, 250 i 25 milionów lat temu. Dziś, z tej aktywności możemy podziwiać tylko neki, czyli pozostałe kominy z zastygłą magmą w środku. 

DSC_0019_2.JPG

Z pozoru wyglądają jak zwyczajne wzgórza, nie za wysokie, porośnięte lasem, zatopione we mgle. Jednak gdy zaczniesz się im nieco dokładniej przyglądać, zauważysz, że ich budowa jest charakterystyczna i po kilku spojrzeniach potrafisz już je rozpoznać.

Czy są dla Ciebie?

Góry Kaczawskie to tereny dla tych, którzy nie lubią tłumów. Szukają wytchnienia w muzyce lasu, kontaktu z naturą z pięknym widokiem na Karkonosze i przyjemnym, nie forsującym trekkingiem.

Szlaków turystycznych jest niewiele, bo samo pasmo jest małe. Łatwe do pokonanaia, idealne na dłuższy niedzielny spacer z całą rodziną. Urozmaicone pięknymi widokami.

Tutaj nie ma tłumów i kolejek. Najwyższym szczytem jest Skopiec (724 m n.p.m). Często odwiedzany przez zdobywców Korony Gór Polskich. Nasza trasa, którą pokonaliśmy już parę razy, zaczyna się z parkingu na Łysej Górze i kierując się niebsiekim szlakiem docieramy na Skopiec (cała wycieczka około 10 km).

Bogactwo roślin! Tereny pogórza to niezwykły wysyp wyjątkowy gatunków, spotykanych tylko w tym regionie. Mieszkają tutaj  stada muflonów- sama widziałam grupkę w drodze na Skopiec!

Historycznie ciekawe miejsca-gdzie w bliskim położeniu mamy parę imponujących zamków (Zamek Bolków i Zamek Grodno). Co sprawia, że znajdzie się też coś, dla spacerowiczów i miłośników zamkowych historii.

Pory roku w górach Kaczwskich

Zobaczcie jak zmienia się natura i nastrój, który tworzy kiedy z nią przebywamy. Byliśmy tutaj latem, jesienią i zimą. Z każdą porą roku Kaczawskie zmieniają swoje oblicze. Zapraszam Was do galerii, widzicie to co ja?

Nostalgiczna jesień- mgła, wilgoć i wulkaniczna przełość.

dav
Ostatnie podejście na Skopiec, widok jesienią

hdr

 

DSC_0027_6
Ostrzyca

 

Lato- błękitne niebo, zieleń i słońce

IMG_20180513_124242.jpg
Widok z parkingu na Łysej Górze- czerwiec

IMG_20180513_131107.jpg

IMG_20180513_135156.jpg
Widok na Karkonosze w czerwcu

dav

Zima- szara, pozbawiona liści i zieleni przestrzeń.

IMG_20190316_131512.jpg
Na niebieskim szlaku
IMG_20190316_120907.jpg
Zimowe Karkonosze
IMG_20190316_114101.jpg
W drodze na Skopiec- niebieski szlak

Która  odsłona podoba się Wam najbardziej?

Do następnego!

Ola

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: