Kraina Wygasłych Wulkanów

Wyobraź sobie ciemną, spowitą mgłą- krainę. Mgłę, która o różnych porach dnia, przybiera różne barwy. Spektakl kolorów rozpoczynający się od  ciemno zielonego przechodzący w szarość, by na końcu przybrać kolor nocy.

Wyobraź sobie, krainę z buchającą lawą wypływającą z ogromnych czopów wulkanicznych. A gdzie okiem sięgniesz widać wielką, niekończącą się wodę. Nie ma ludzi, nie ma domów ani bilbordów reklamowych.

Wsłuchaj się, a usłysz syk. Syczenie pracujących wulkanów i buchającej lawy. A gdy wsłuchasz się jeszcze mocniej i w skupieniu, na pewno usłyszysz jak wypływająca lawa trzeszczy, wypływa wżerając się w ziemię i formując kolejną warstwę skorupy, która zostanie tu już na zawsze. Kurz i pył, ze zmęczenia, powoli opada. Odłania się.

Wyobraź sobie taką krainę…Krainę spowitą mgłą. Krainę Wygasłych Wulkanów.

Widzisz ją?

Zapytasz: Jak daleko muszę wyjechać by ją zobaczyć ?

Nie tak daleko jak sądzisz…

Po raz pierwszy przeczytałam o nich w jakimś magazynie, nie mieszkaliśmy wtedy jeszcze we Wrocławiu. Przynaję sama, nazwa bardzo mnie zaintrygowała. Wulkany? W Polsce? To nie Teneryfa, Włochy Norwegia czy Islandia?

Gdzie ich szukać?

Góry i Pogórze Kaczawskie to pasmo górskie położone na Dolnym Śląsku, w północno- zachodniej części Sudetów. Ułożone po między Złotoryją, Jelenią Górą, a Jaworem. Dzięki temu dojazd z różnych stron Polski nie stanowi problemu.

Wulkaniczna przeszłość

Góry i pogórze to pozostałości po aktywnych wulkanach w różnych fazach, sprzed 500, 250 i 25 milionów lat temu. Dziś, z tej aktywności możemy podziwiać tylko neki, czyli pozostałe kominy z zastygłą magmą w środku. 

DSC_0019_2.JPG

Z pozoru wyglądają jak zwyczajne wzgórza, nie za wysokie, porośnięte lasem, zatopione we mgle. Jednak gdy zaczniesz się im nieco dokładniej przyglądać, zauważysz, że ich budowa jest charakterystyczna i po kilku spojrzeniach potrafisz już je rozpoznać.

Czy są dla Ciebie?

Góry Kaczawskie to tereny dla tych, którzy nie lubią tłumów. Szukają wytchnienia w muzyce lasu, kontaktu z naturą z pięknym widokiem na Karkonosze i przyjemnym, nie forsującym trekkingiem.

Szlaków turystycznych jest niewiele, bo samo pasmo jest małe. Łatwe do pokonanaia, idealne na dłuższy niedzielny spacer z całą rodziną. Urozmaicone pięknymi widokami.

Tutaj nie ma tłumów i kolejek. Najwyższym szczytem jest Skopiec (724 m n.p.m). Często odwiedzany przez zdobywców Korony Gór Polskich. Nasza trasa, którą pokonaliśmy już parę razy, zaczyna się z parkingu na Łysej Górze i kierując się niebsiekim szlakiem docieramy na Skopiec (cała wycieczka około 10 km).

Bogactwo roślin! Tereny pogórza to niezwykły wysyp wyjątkowy gatunków, spotykanych tylko w tym regionie. Mieszkają tutaj  stada muflonów- sama widziałam grupkę w drodze na Skopiec!

Historycznie ciekawe miejsca-gdzie w bliskim położeniu mamy parę imponujących zamków (Zamek Bolków i Zamek Grodno). Co sprawia, że znajdzie się też coś, dla spacerowiczów i miłośników zamkowych historii.

Pory roku w górach Kaczwskich

Zobaczcie jak zmienia się natura i nastrój, który tworzy kiedy z nią przebywamy. Byliśmy tutaj latem, jesienią i zimą. Z każdą porą roku Kaczawskie zmieniają swoje oblicze. Zapraszam Was do galerii, widzicie to co ja?

Nostalgiczna jesień- mgła, wilgoć i wulkaniczna przełość.

dav
Ostatnie podejście na Skopiec, widok jesienią

hdr

 

DSC_0027_6
Ostrzyca

 

Lato- błękitne niebo, zieleń i słońce

IMG_20180513_124242.jpg
Widok z parkingu na Łysej Górze- czerwiec

IMG_20180513_131107.jpg

IMG_20180513_135156.jpg
Widok na Karkonosze w czerwcu

dav

Zima- szara, pozbawiona liści i zieleni przestrzeń.

IMG_20190316_131512.jpg
Na niebieskim szlaku
IMG_20190316_120907.jpg
Zimowe Karkonosze
IMG_20190316_114101.jpg
W drodze na Skopiec- niebieski szlak

Która  odsłona podoba się Wam najbardziej?

Do następnego!

Ola

 

 

 

 

 

 

One thought on “Kraina Wygasłych Wulkanów

Add yours

  1. Wydawało by się zwykłe góry,a raczej górki.A jednak wszystko zależy od tego kto i jak chce je zobaczyć.Czasem coś dla jednych zwykłego i prozaicznego dla innych jest fantastyczną podróżą.Wszystko zalezy od nas,naszej wyobrażni,fantazji i wrazliwości.Super,że ją macie.Bez ludzi takich jak Wy świat byłby szary i beznadziejnie nudny,a przynajmniej taki by się wydawał.Z perspektywy lat,wiem,że to trudne,ale życzę Wam byście nigdy nie stracili nigdy tego zapału,ciekawości i wrażliwości.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: