Perła Alp Julijskich- jednodniowa wycieczka czy całe wakacje?

Słowenia to raczej nie jest najczęściej wybierany przez Polaków kierunek na wakacje, prawda?

Kraj byłej Jugosławii, niewielki, trochę dla nas nieokreślony (oczywiście oprócz słynnej skoczni narciarskiej!*), który dopiero od 28 lat buduje swoją oficjalną tożsamość i historię, jako Republika Słowenii.

Dlaczego Słowenia?

O stolicy Słowenii już troszkę pisałam, głównie o bardzo ciekawej dzielnicy anarchii, więcej możecie poczytać tutaj: Dzielnica anarchii-Melekova mesto.  

Kraj, który jest coraz częściej wybierany, odwiedzany i zauważany przez turystów głównie ze względu na swoich sąsiadów: Włochy, Węgry, Austrię czy Chorwację. Czyli Słowenia trafia nam się trochę po drodze do głównego celu podróży. U nas było podobnie. Będąc w Budapeszcie postanowiliśmy odwiedzić kolejną stolicę: Lublanę.

Efekt instagrama

Ale jest jeszcze jeden powód, dla którego turyści zjęzdzają do Słowenii i to nie tylko z Europy, ale już z całego świata! Jeśli korzystacie z social media to na pewno gdzieś zobaczyliście uroczy kościółek pośrodku jeziora, otoczony górami? Kojarzycie? Tak, ta popularność spowodowana jest bardzo, bardzo instagramowymi zdjęciami z Jeziora Bled!

Tak, też się skusiliśmy!

IMG_20180523_120708.jpg

dav
Na skarpie widać Blejski Grad

Dojazd

Jeśli podróżujecie bez samochodu dojazd nie stanowi problemu. Z dworca głównego w stolicy, cały czas odjeżdżają autokary do Jeziora Bled, wystarczy podejść, chwilkę poczekać, a nawet i krócej. I za chwilę siedzicie w autokarze. Po samej komunikacji widać, że jest to ich największa perełka turystyczna przyciągająca tysiące ludzi.

Nic dziwnego!

Szmaragdowa woda, cisza, las, romatyczne łódki  i monumentalne Alpy wokół, sprawiają, że miejsce jest pięknym obrazkiem łatwym bo obfotagrafowania, ale i ciekawą propozycją na dłuższy wypoczynek.

dav

Wyspa Blejski Otok

Tak nazywa się wyspa z kościółkiem pośrodku jeziora. Możecie się na nią dostać wynajmując łódź (tradycyjna łodź nazywa się pletna) lub kajaki, dzięki temu nie jesteście zależni i możecie popływać po całym jeziorze. Z kościółkiem wiążą się dwie ciekawostki, pierwsza, droga prowadząca do niego to dokładnie 99 schodów! Broszury turystyczne zachęcają, żeby przypłynąć do kościółka i samodzielnie je policzyć, czy aby na pewno jest ich 99! I druga, obok kościoła jest dzwon życzeń pochodzący z XVI wieku. Podobno wystarczy tylko pociągnąć za sznur, pomyśleć życzenie i jeśli dzwony zabiją trzy razy, życzenie się spełni! Tak niewiele trzeba zrobić!

dav
Wyspa-Blejski Otok

Wakacje nad Jeziorem Bled- coś dla Ciebie?

  • kemping– rozbudowana baza noclegowa i kempingowa. Jeśli jesteście fanami namiotów to jest jedno z takich miejsc jak węgierski Balaton czy włoska Garda! Możesz spać w namiocie i budzić się z widokiem na Alpy! Moje marzenie!

IMG_20180523_121824.jpg

  • dla miłośników rowerów– trasa dokoła jeziora liczy 6 km, niby niewiele ale sama okolica jest bardzo ciekawa, niezwykle sielska, swojskie domki i wygrzewające się koty. Można się zrelaksować już samym kojącym widokiem! Na dłuższe wycieczki też  znajdzie się bardziej urozmaicony (pagórkowanty) teren w całym Bledzie.
  • dla miłośników trekkingu- spacery wokół jeziora niekiedy prowadzące przez  las,  by za chwilę prowadzić wzdłuż brzegu w pełnym słońcu. Urozmaicony teren, szerokie uliczki pozbawione ruchu ulicznego. I wejście na Blejski Grad! można się poczuć jak na prawdziwej wycieczce górskiej z klimatem kurortu!
  • dla miłośników sportów wodnych– kajaki i łódki dla fanów wody i wszelkich wodnych środków transportu. Tutaj możecie poszaleć, bo wszystko jest udostępniona dla turystów (kajaki i łodzie). Niektórzy spędzają cały dzień na jeziorze. Z takimi widokami?! Piękna sprawa!

dav

  • dla plażowiczów- specjalnie wydzielona część, niedaleko kempingów, strefa udostępniona do kąpieli. Jest tam również plaża piaszczysta 🙂 i małe molo.
  • dla fotografów natury –bogactwo roślin i ptactwa, oraz naturalnie górskich widoków. Coś dla fanów fotografii krajobrazów.

Możliwości jest dużo! My spędziliśmy w Bledzie jeden dzień, ze względu na charakter nasze podróży (podróżowaliśmy busami i pociągami). Jednak cały czas w głowie mam wyjazd właśnie na kemping. Po tym wpisie wiecie jakich mam faworytów!

A Wy? Sezon wakacyjny (przynajmniej ten szkolny) powoli się kończy, gdzie byliście? Dajcie znać, my już szukamy inspiracji na wrzesień!

Do następnego!

Ola

 

 

 

 

 

 

*Mamucia skocznia narciarska Latalnica.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: